Pavel Kohout a "štafeta hlouposti".

6. července 2007 v 15:53 | veteranus
Pavel Kohout, všem známý literát, básníka a politik, zveřejnil v Právu dne 30.6.2007 článek, který nazval "Štafeta hlouposti". Ve zkratkovité formě prolétl složitou historií posledních šedesáti let a vyvodil si své vlastní závěry. Ty u něho rezultují v obavu, aby mladá generace neopakovala chyby generace naší a tedy i jeho a nedělala "hlouposti" podobné našim.Mnoho jeho tvrzení přdstavuje jen jeho interpretaci dějin a zasluhuje si pozornost, polemiku i nesouhlas. To, co teď následuje, budiž mým příspěvkem do této polemiky.
Jsem vrstevníkem Pavla Kohouta. Na tento svět jsem přišel o patnáct dnů předtím, než se narodil on. Svět, který obklopoval nás oba, byl v tom zásadním stejný. Tím nechci říci, že naše zkušenosti jsou stejné. Ostatně: "osobní zkušenost je nepřenosná a nedělitelná" (Pavel Kohout, Štafeta hlouposti, Právo, 30.6.2007). To podepisuji.
Pokud si vzpomínám, získal jsem první zkušenost se jménem Pavla Kohouta někdy v roce 1949, kdy na krajském kole Soutěže tvořivosti mládeže v Jihlavě jedna havlíčkobrodská studentka vynikajícím způsobem recitovala jeho báseň "Růže a krev" (Sborník veršů pro sborovou a solovou recitaci účastníků STM-1949, Mladá fronta, Praha,1948). Byl to jeden z nejsilnějších kulturních zážitků, které jsem až do té doby měl! Později jsem si přečetl jeho projev, který měl na IV. sjezdu čskoslovenských spisovatelů (Protokol sjezdu vydaný v roce 1968 jako 2873. publikace Československého spisovatele).
Stejně jako on jsem si už dávno udělal "pořádek ve své občanské minulosti". Dělání tohoto pořádku jsem nikdy nepovažoval za ukončenou činnost. Stále, až do posledních dnů, konfrontuji svou občanskou minulost se svou občanskou přítomností. Při této konfrontaci nemohu přehlédnout svou životní zkušenost. Ta je pro takovou činnost nezbytná a určující. Informační výzbroj, kterou mám k dispozici dnes, je nesrovnatelná s tou, kterou jsem měl k dispozici v době, kdy jsem svět začal vnímat a hodnotit podle hledisek získaného světového názoru. Velice se snažím při pohledu na minulost a na svůj minulý život, abych nebyl "pošetilým sklerotikem, který by omílal několik podobně znějících vět na několik stejných témat".
Jestliže však porovnám výsledky konání pořádku, který permanentně dělám já, s výsledky, ke kterým se dopracoval Pavel Kohout, jak je shrnutě vyjádřil ve vzpomínaném článku v Právu, pak se nutně musím ptát: jak je možné, že se v mnohém mé závěry liší či při nejmenším neshodují se závěry Pavla Kohouta? Jak je možné, že pro P. Kohouta byl Mnichov jen "selháním tehdejších dvou mužů Anglie a Francie-Chamberlaina a Daladiera"- zatímco pro mne jejich politika nebyla ničím jiným než snahou západní politiky usměrnit světovládné plány Hitlera směrem na Východ k bezpřekážkové realizaci "starého, staletého německého náporu na východ, který měl být dovršen konečným podmaněním východních národů, v prvé řadě slovanských" (TGM, Poselství národnímushromáždění z 22.12.1918)? A druhým, možná ještě důležitějším úkolem, který v představách západních politiků měl splnit Hitler bylo postavit hráz všemu zdravému a životaschopnému,co vyrostlo z ruské revoluce. Že se to vše nakonec zvrtlo a historie se ubírala jiným směrem? To už je věc jiná.
Jak je možné, že Pavel Kohout se domnívá, že to byl Marshallův plán, který, asi v podstatě bez přičinění samotných Němců "zvedl z popela i západní část Německa", zatímco já se mohu domnívat, že to bylo především díky okolnosti, že Německo nemuselo po desetiletí vynakládat obrovské prostředky na zbrojení a mohlo se pokorně jako poražený stát věnovat pod záštitou velmocí hospodářskému povznesení země. Zatímco na Východ od železné opony, včetně východní části Německa i naší země, byly obrovské prostředky a síly vkládány do závodů ve zbrojení, do kterých jsme se nechali vtáhnout, aniž jsme prohlédli, že to bylo v podstatě jen pokračováním cesty, kterou zahájil Mnichov?
Jak je možné, že pro Pavla Kohouta byla "řeč pershingů a cruise missile" odpovědí na rozmisťování sovětských raket SS 20 a SS 21? Zatímco pro mne to bylo jen pokračováním řetězce příčin a následků, které měly svůj začátek při nejmenším v době, kdy Churchill dává v dubnu 1945 rozkaz svému generálnímu štábu rozpracovat operaci "Nemyslitelné", jíž cílem byla válka proti Armádě Rudé, s níž až do té doby porážel armády nacistického Německa? A kdy v návaznosti na to, kromě jiného, dnem i nocí, po celých 24 hodin, byla ve vzduchu jedna osmina strategického letectva USA s jadernými pumami na palubě směřující ke konkrétním cílům na Východ od železné opony a vracející se zpět teprve od určité čáry v případě, že nedostaly rozkaz "pokračovat ve své misi"? Jistě si Pavel Kohout připomene, že některé z těchto zbraní Posledního soudu ještě dnes leží na dně Atlantiku, když je strategičtí letci ztratili!
Jak je možné, že Pavel Kohout dospěl k názoru, že to byl "tvrdý postoj vlád USA, Velké Britanie, Francie a Západního Německa" který "přivedl Gorbačovovo vedení SSSR k jednacím stolům", zatímco pro mne k tomu došlo teprve tehdy, kdy došlo i do vědomí i západních politiků, že "Russia still has thousands of nuclear weapons that could destroy the U.S. in less then an hour..." (Hrozba, jež nebere konce.The Threat That Lingers, TIME, April 5,1993,No 14). A kdy všem společně, na obou stranách "železné opony", došlo do vědomí, že totální konfrontace by znamenala nikoliv vítězství jednoho nad druhým , ale konec lidské civilizace na dobu možná několika tisíciletí.
Jak je možné, že se závěry dvou lidí jedné generace a dá se říci jednoho osudu tak mohou lišit? Přiznávám, že nemám pro to vysvětlení. Tím méně si však troufám vzývat civilizaci a kulturu, "která se považuje za vyšší, a proto nepřekonatelnou a podceňuje všechny, které má za barbary" jen snad proto, že je "porazila" ve studené válce? Historie už dvaapůltisíce let učí, že jsou různá vítězství! Jsou i Pyrrhova vítězství!
Pavel Kohout má obavy, aby "hloupost", nepřešla jako štafetový kolík na generaci novou, jejíž někteří představitelé byli citováni v souvislosti s příjezdem prezidenta Bushe do Prahy. Nesouhlasím s tím, že jsme byli hloupí, což mělo za následek to, že naše generace uvěřila "planoucím očím mladého bohatýra z východu" a že by podobný osud mohl strhnout generaci mladou. Já takové obavy nemám. Nebyli jsme hloupí, náš intelekt se nijak nelišil od intelektu současné mladé generace. Byli jsme jen méně informovaní, byli jsme naivnější. Jsem ochoten akceptovat názor britského historika Orlanda Figese, že jsme byli lidmi "naplněnými ušlechtilými ideály, kteří o něco usilovali a nakonec zjistili, že se výsledek od jejich představ fatálně liší" (Orlando Figes, Lidská tragedie, BETA, Dobrovský a Ševčík, Praha-Plzeň, 2000).
Mladá generace dneška má k dispozici nesrovnatelně širší možnosti jak být infomována a má větší možnosti srovnávat slova a činy politiků, kteří se na jedné straně ohánějí demokracií a lidskými právy (i náš národ má několik takových politiků!) a na druhé straně bez vyhlášení války bombardují či vyzývají k takovému bombardování, spojenecké a o porážku nacismu ze zaslouživší státy a národy, či že jdou do válek na základě lživých argumentů.
Jak se lze divit generaci, která tuší, že ku příkladu i nová fáze zbrojení, vedená pod záminkou boje s terorismem, je možná založena na stejně obludných lžích a je vedena ne v zájmu šíření demokracie, ale v zájmu rozšiřování bohatství a "svobodného přístupu k naftovým zdrojům jistých oblastí za přijatelné pro ně ceny" (Bezpečnostní doktrina Spojených států). A co onen vojensko-púrůmyslový komplex, kterého se svého času už tolik obával voják a politik Eisenhower? Ten nemá žádný vliv na politiku nejen Ameriky, ale všech států, kteří se "živí" zbrojní výrobou?
Proti tomu všemu by měli zvedat hlasy i "umělci, kteří zápasí o duši světa" (Pavel Kohout na IV. sjezdu spisovatelů v roce 1957)!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cibulec Cibulec | 11. května 2012 v 18:43 | Reagovat

Dobrý den, v textu jste zmínil báseň Růže a krev od P. Kohouta. Tuto báseň jsem dlouho nečetl a bohužel jsem již zapomněl, ve které sbírce se nachází. Neznáte náhodou její název? Děkuji za případnou odpoveď

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama