Jásot Petrušky Šustrové. A nejen její.

6. července 2007 v 15:35 | veteranus
Jásot Petrušky Šustrové. A nejen její!
Redaktorka Lidových novin Petruška Šustrová v "Posledním slově" Lidových novin dne 4. května 2007 zajásala nad tím, že Poslanecká sněmovna schválila zákona o zřízení Ústavu pro studium totalitních režimů. Zákon, kromě jiného, také stanoví, že občané, kteří studovali vojenskou školu ve státech Varšavské smluvy, tedy ku příkladu i v Sovětském svazu, se kterým měl čs. stát spojeneckou smlouvu od roku 1935 až do roku, tuším, 1989, nejsou občany spolehlivými.
Takové ustanovení v právní normě, vytváří lege artis další kategorii "nehodných" občanů. Těm jistě ani v případě ohrožení země, která je také vlastí i jejich, nikoliv jen 92 zákonodárců a jejich volitelů, by nemohla být svěřena zbraň, aby ji se zbraní v ruce bránili. Ač k tomu jsou kvalifikováni a ačkoliv čs. stát, jehož nástupcem Česká republika je, do jejich školení a výcviku vložil nemalé prostředky! Nespolehlivým občanům přece zbraň do ruky nedáváme!
Princip kolektivní viny tedy znovu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky triumfoval. Paní Šustrové se tak jistě dostalo zadostiučinění za již dříve vyznávané názory!
Quid leges sine moribus? Jen se ptám: jakou že to morálku naši zákonodárci vyznávají?
Teď jsem jen zvědav, na koho bude podobně ukázáno prstem později. Nebudou to třeba občané, kteří čtou ruské klasiky Puškina, Tolstého , Čechova či poslouchají hudbu Čajkovského? Nestanou se rovněž lege artis nespolehlivými občany?
Poznámka post factum: Podle informací tisku byl zákon podepsán prezidentem republiky. Hurá! Do našeho právního řádu se tedy dostal opět jeden z právních paskvilů. Ať žije svoboda zvůle zákonodárců!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bohuslav Hynek Bohuslav Hynek | E-mail | 26. dubna 2008 v 21:50 | Reagovat

Milá paní Šustrová,

měla jste moc pěkný hodinový pořad na ČRo 6 o nových formách antisemitismu. Hned jsem běžel do teplického knihkupectví, abych  knihu, kterou jste přeložila, koupil a daroval ji k Vánocům svému nejlepšímu kamarádovi. Neměli ji ještě, a také v pražském Luxoru jsem ji posléze nesehnal.

Současně se mi honilo hlavou, že jste velice vzdělaný člověk, který má odbornost v mnoha věcech (i např. záležitosti Polska) a že tedy nejste odkázaná na zjednodušování. Měl jsem z toho radost.

Teď jsem zrovna doposlechl pořad prof. Cepla, v němž jste mluvila o morálce. A v tom pořadu jste se mi nelíbila. Po roce 1989 jste vystupovala velmi tendenčně, tak, že jste spoluzaložila současnou amorálnost. Příkladem, který se mne týká, bylo Vaše suverénní vystoupení v LN, že absolventi MGIMO nemají co dělat v zahraniční službě. Jiný zjednodušovač by na tom principu mohl přijít s tvrzením, že absolventi amerických nebo anglických univerzit taky nemohou mít u nás uplatnění, neboť jsou jistě zaháčkováni ve státě, který jim vydal diplom.

Jinými slovy, paní redaktorko, dál Vás budu s vděčností poslouchat a číst, ale ve věcech morálky buďte prosím zdrženlivá. Třeba je Vám to nyní líto, ale svého času jste se jí zpronevěřila.

B. Hynek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama