Hrozby podle Zdeňka Velíška

6. července 2007 v 15:40 | veteranus
Nebezpečí a hrozby podle Zdeňka Velíška.

Téměř z každého řádku článku Zdeňka Velíška v Týdeníku rozhlas číslo 20 z roku 2007, nazvaného "Iluze nebezpečí a realita hrozeb", lze vyčíst hlubokou nedůvěru až zášť ke všemu, co pochází z dnešního Ruska. Na takovou pozici má jistě autor právo. Novináři jeho formátu by však přece jen více slušela snaha o více objektivity a méně emocí.
Nevím, z jakých zdrojů čerpá informace o "výhružkách", "hrozbách", "zastrašování" ze strany dnešního Ruska. Nechce se mi věřit, že by k podobným formulacím dospěl, kdyby si v originále přečetl třeba jen projevy ruského prezidenta Putina v Mnichově či před poslanci Dumy Ruské federace. Možná, že čerpal jen z toho, jak tyto projevy byly interpretovány západním tiskem, případně našimi medii. Nemohu samozřejmě vyloučit, že je četl i v ruštině, ale v tom případě jsou jeho znalosti ruštiny jiné než znalosti pisatele těchto řádků.
A vůbec nelze vyloučit i záměr interprertovat je tak, aby to odpovídalo současnému trendu u nás i na západ od našich hranic, udělat z Ruska činitele, kterému by bylo možno hodit na hlavu všechny trable mezinárodního života. Někomu opravdu může být líto, že studená válka, která jedněm přinášela báječné zisky a druhým nouzi a odříkání, už skončila. Ti, co z ní měli užitek a zisky jistě potřebují nového nepřítele, aby byznys roztočený novým kolem zbrojení přinášel další zisky z peněz poplatníků. Ti budou vždy rádi dávat peníze na různé "hvězdné války" či protiraketové štíty a deštníky, jestliže budou žít ve strachu, že je napadne třeba jen vyfabulovaný nepřítel.
Projevy Putina, Lavrova a dalších občanů Ruska lze si přečíst v originálech, jež jsou publikovány via Internet. Nic, co by se podobalo jeho tvrzením, tam nelze najít.
Jestliže hlava státu, který se cítí být ohrožen prohlásí, že "co se týče systému protiraketové obrany...tak to není čistě obranný systém. Je to součást amerického systému jaderné výzbroje...jestli taková rozhodnutí budou učiněna, pak si Ruská federace ponechává právo zajisťovat svou bezpečnost" (Tisková konference prezidentů Klause a Putina, Moskva, Rudé náměstí, 27.4.2007). Lze taková vyjádření považovat za výhružku? Jen při velké dávce fantazie a fabulace!
Či když ruský generál ve funkci náčelníka Generálního štábu hovoří o tom, co považuje za ohrožení své země a vysloví názor, že bude nutno těmto ohrožením čelit? Jestlipak někdy slyšel pan Velíšek, něco o tom, co je základní funkcí Generálního štábu kterékoliv země? To, že někteří vojenští činitelé v USA otevřeně řeknou, že posláním protiraketové obrany je zničit ucelevší rakety Ruska, tj. ty, které budou ještě bojeschopné poté, když všechny ostatní budou zničeny předstihujícím úderem, to je v pořádku? To nejsou hrozby a výhrůžky? Jestli ne, tak co to tedy je? Jen slovní cvičení?
Pisatel těchto řádků, byl několik roků náčelníkem štábu letecké armády a má jasnou představu o základní funkci štábu, včetně štábu generálního! A ví, že by na své funkci nemohl setrvávat žádný voják, který by včas, s předstihem nepřipravoval opatření, aby jemu svěřená armáda byla schopna čelit možnému protivníkovi a možným nebezpečím. A nikdy, opravdu nikdy se nemůže a nesmí utěšovat ujišťováními někoho na druhé straně hranice, že oni to tak nemyslí. Tím spíše to nemůže učinit Náčelník Genrálního štábu země, která má takové trpké zkušenosti ze své historie!
Rusko, které zdědilo po Sovětském svazu také odstrašující jaderný, raketový a jiný vojenský potenciál, nemusí se vydávat na "cestu k velmocenské pozici". Takovou pozici už dosáhlo dávno! Nebo už neplatí že "Russia still has thousands of nuclear weapons that could destroy the U.S. in less then an hour.."(TIME, April 5,1993,No 14., Hrozba, jež nebere konce.)? Či "velmocenská" pozice se měří v dnešním světě, kde "jen slabí jsou biti" (Putin) ještě něčím jiným?
A ještě jednu poznámku. Novinář takového rangu by měl velmi opatrně zacházet s takovými pojmy jako je "Drang nach Osten". Hlavně pak se slůvkem "drang". Nahlédnutím do slovníku německého jazyka by zjistil, že pravý význam toho slova není "tažení". Je to pud, neodbytné, nezadržitelné puzení. A to je něco, co se v Rusku nevyskytovalo.
Že jsou Rusové obzvláště citliví na to, jestliže jim, podle jejich hodnocení, hrozí nebezpečí ze Západu, by nemělo nikoho, kdo jen trochu zná historii, překvapovat. V posledních dvou stoletích do jejich země přicházel nepřítel hlavně ze západu. A to ne proto, aby tam přinášel demokracii a svobodu, či aby zničil komunismus! Německo " se připravovalo k napadení SSSR s cílem zničit nejen komunismus, ale ruskou státnost. Slovanské obyvatelstvo bylo předurčeno k tomu, aby se z něj stali otroci na "velkých stavbách" třetí říše, mělo být vytlačeno na východ nebo zničeno" (To napsal německý historik Hans Heinrich Nolte, Válka na Východě jako válka na zničení).
Cožpak na toto vše může či smí zapomínat politická elita dnešního Ruska? A neměli bychom i my, jako slovanský národ (vím, že se naše příslušnost k rodině slovanských národů dnes moc "nenosí") na lekce dějin zapomínat! I nás čekal podobný osud jako Východní Slovany! Rozhodně bychom si při vytváření přátelství k jiným národům neměli z jiných, nám etnicky spřízněných, národů dělat své nepřátele! Poláci, kteří mají svou vlastní historii vztahů z Ruskem,a tato historie neobsahuje jen Katyn, ale i zločiny Pilsudského v roce 1920, by nám vzorem neměli být. Spíše bychom je měli mírnit. Už jenom proto, že bychom neměli zapomínat třeba na rok 1938!
Ing Jaroslav Dvořák, Brno10.5.2007. Aktualizováno dne 6.7.2007.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama