Co vlastně dělá ruský medvěd? Kouše nebo nekouše?

16. července 2007 v 17:49 | veteranus
V Mladé frontě Dnes byl dne 16. července 2007 uveřejněn komentář k tomu, co se odehrálo na mezinárodní scéně v posledních dnech a co se týkalo rozhodnutí ruské admninistrativy zmrazit účast Ruska na jedné z důležitých mezinárodních smluv týkajících se vojenství. K tomu jsem napsal:
Co vlastně dělá ruský medvěd? Kouše nebo nekouše?
Komentáři zástupce šéfredaktora MFD Viliama Bucherta v deníku dne 16. července t.r. toho nelze mnoho vytknout. Ani jednou nepoužil výrazy jako "vyhrožování", "hrozby" ze strany Ruska a podobně.
Na kroky současné ruské administrativy, jíž hlavou, nikoliv suverénem, Vladimír Putin je, lze pohlížet z mnoha stran. Já jsem si vybavil, a v poslední době to není poprvé, slova dávno zesnulého, ale hodně známého "afgánského"generála Alexandra Lebedě. Ve své knize "Za děržavu obidno", vydané v roce 1995, napsal kromě jiného: "...odpor Slovanů se v extrémních případech zdesateronásobuje, a nikdo nerozumí tomu, proč se tak děje. Zapomíná se, že Rusové pomalu zapřahají, ale rychle jedou. Nedochází mnohým, že pero stlačované ruské trpělivosti , je stlačeno k hranici, jež nemá v historii obdobu a že stačí už jen málo, aby se vymrštilo očišťující silou,..."
Zdá se mi, že etapa, kdy bylo ještě možné dále ono pero trpělivosti stlačovat, již končí. Každý, kdo nezaujatě sleduje kroky, nejprve po roce 1985 Sovětského svazu a od roku 1991 pak Ruska, které ono podniklo a podniká, nechci je vypočítávat, funkcionář deníku takového rangu je jistě zná stejně dobře jako já, musí uznat, že Rusko dělá všechno jiné, než aby provokovalo sousedy a partnery na světové scéně. Ale do nekonečna nemůže žádná vláda bez náležité odezvy snášet všechno to, co běžný obyvatel Ruska považuje (jistě mnohdy ne zcela právem) za ponižování své země.
Tak jako v Americe neuspěje žádný prezidentský kandidát, který by nezajišťoval svému národu dosažený blahobyt, i za cenu třeba toho, že povede národ do nesmyslných válek o suroviny a sféry vlivu, tak ani v Rusku neuspěje žádný kandidát, který neukáže svému národu, že se dovede postarat o jeho bezpečnost. A hodnotit, jestli je či není bezpečnost země ohrožena, nepřísluší nikomu jinému, než vlastní politické či vojenské reprezentaci.
Ani naši politikové, kteří si po roce 1989 přisvojili právo činit zásadní obrat v zajišťování bezpečnosti země, aniž se ptali národa, by neměli jiným upírat právo činit totéž. Spíše by měli hledat cesty k odstraňování překážek, než slepě odříkávat argumenty jiných. Škoda jen, že promarnili snahu být mostem, a raději se postavili na druhý břeh. Podlehli falešné tézi, že "po mostech se šlape" a proto nechceme mostem být, aniž domysleli, že mosty jsou důležitou podmínkou komunikace mezi břehy. Někdy je jejich životnost až 650 let!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucilaa Lucilaa | E-mail | Web | 16. července 2007 v 19:27 | Reagovat

Ahooy na mém blogu je další bleskovka jestli chceš zapoj se x))

2 AD AD | 16. července 2007 v 22:21 | Reagovat

ahoj,peknej blog.. Pls koukni se na muj a napis par komentiku :) www.adio3kaate.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama