Rusko a Petra Procházková

3. června 2007 v 15:18 | veteranus
V Lidových novinách se dne 25. května 2007 zabývala jejich spolupracovnice Petra Procházková šachistou Gari Kasparovem. Ten se v poslední době ocitl vs středu pozornosti světových médií pro svou účast v pochodech, vyjadřujících nesouhlas s politikou prezidenta Vladimíra Putina. Rusko je po mnichovském projevu prezidenta Putina zdrojem velké pozornosti a kde kdo se snaží dávat mu lekce z demokracie. Tyto lekce jsou mnohdy přednášeny tak, že je to spíše mentorování. Taková metoda přednášení lekcí se důstojnosti Ruska oprávněně dotýká.
Nejsem pravidelným čtenářem Lidových novin. Kupuji si je a čtu tak v průměru dvakrát týdně. Téměř pravidelně se setkávám s příspěvky Petry Procházkové. Oceňuji píli, se kterou se své "specializaci" věnuje. Ostatně téma "Rusko" je v poslední době, odkdy vlastně? velmi frekventovaným tématem. Skoro bych řekl, že naše média pracují podle nějakého zadání, které má formovat veřejné mínění určitým směrem. A není to směr kladný. Nechce se mi věřit, že ani v Rusku není nic, kromě činnosti tak zvané "hrstky statečných", co by stálo za novinářskou pozornost. Snad máme být připraveni tak, abychom mohli akceptovat věci, které teprve přijdou. Až nějaký dirigent ukáže.
Neříkám, že každého podezírám z toho, že jej, kromě společenské poptávky, někdo diriguje. Věřím, že zájem o Rusko může být upřímný. Příspěvky Petry Procházkové čtu pečlivě, někdy bych řekl, že je velmi pečlivě studuji. Snažím se pochopit i to, co není vyjádřeno přesně slovy, ale to, co se dá z příspěvků vycítit, tedy vztah k zemi, o níž se píše. Bohužel, něco takového, co bych mohl zahrnout pod pojem "vřelost" nejsem schopen z příspěvků Petry procházkové vycítit. Asi k tomu realita nedává podnět. Nebo jí křivdím? Je to tak? Nebo také přešla, v duchu linie Lidových novin, na platformu "mentorování" Ruska? Tu si tak oblíbili mnozí politici onoho ve všech směrech dokonalého, patentem na výklad toho, co je či není demokracie, jakousi vyšší mocí obdařeného, Západu?
Vedle čtení příspěvků Petry Procházkové, jsem velmi pilným čtenářem a sledovatelem toho, co se odehrává na stránkách ruského tisku. Prostřednictvím Internetu, pochopitelně. Samozřejmě jen v rozsahu toho, co mi dovoluje čas. Dělám si tak vlastní obraz, protože, jak jsem se přesvědčoval již v předlistopadové minulosti, naše sdělovací prostředky si vybírají jen to, co se hodí jejich záměrům. V minulosti jsem byl dokonce nucen, chtěl-li jsem být informován, si předplácet Pravdu. Rudé právo ku příkladu z projevů M. Gorbačova přetiskovalo jen to, co odpovídalo zájmům Bilaka, Jakeše a spol. Ani dnes není situace lepší.
Něco podobného webovským stránkám "inosmi" nebo odkazům na cizí články v periodickém tisku, u nás neexistuje. Vycházeje z těchto poznatků, které mi umožňuje internet, nemohu souhlasit s názorem, že "veškeré sdělovací prostředky deformují veřejné mínění tak, jak si to přeje Putin". Naopak: v diskuzích na různých forech, která mají třeba Izvěstije či fóra některých poslanců (ku příkladu N.A. Naročnickoj) zaznívají velmi otevřené a kritické názory. Co však, na rozdíl třeba od diskuzních fór na stránkách našich deníků, nenacházím, jsou sprosťárny, vulgarity, čišící nenávist. V tom tedy naše media jsou "na špičce". Jak také ne? Vždyť patříme k onomu dokonalému Západu, že? A bulvár je v naší "kulturní" zemi nejčtenějším médiem!
Paní Procházková si vzala v LN z 25. května "do parády" Kasparova kontra "vládce Kremlu a jeho kliku". Nemám dost informací o šachovém géniovi, který se , zřejmě z nudy, když už na šachovnici nemá koho porážet, vrhl do politiky. Jen je zajímavé, proč on, jako rodilý Azerbajdžánec, se nevěnuje se stejnou vervou problémům vlastní země. Že by tam žádné problémy nebyly? Není to něco podobného naší zemi? Třeba Václavovi Havlovi je rozhodně bližší problém lidských práv v Tibetu, než ve vlastní zemi! Ač tu zdaleka není vše v pořádku.
Nechce se věřit, že by v Azerbajdžánu nebyl problémy, které by genij Kasparova nemohl pomoct řešit. Pravděpodobně by ale tam nebyl tak viditelný. Kdopak se na Západě věnuje Azerbajdžánu? Snad jen naftoví prospektoři a těžaři. A tak je třeba svůj imidž "genia" živit v politice země, která je pro něj, možná jen experimentem, jakým byla pro Gruzínce Stalina.
V podstatě obdivuji s jakou lehkostí novináři píšící o Rusku dokáží narýsovat dělící čáru mezi "demokratickým táborem", který je "rozhádaný", zatímco Putinova "klika", tedy jejich "nepřátelé", jsou zřejmě jednotni a stmeleni při sledování jediného cíle - co nejvíce škodit své zemi. Tak jako jí, ve službách jiného režimu, škodila KGB? Není to snad proto, že pro mnohé Putin zůstane stále jen bývalým pracovníkem KGB, a to jej jednou provždy diskvalifikuje, byť by dělal sebelepší věci. Zatímco třeba Bushe staršího ředitelování CIA, což není o nic ušlechtilejší instituce než byla KGB, kvalifikovalo k prezidentování Spojených států.
Zdá se, že jestliže by se dnes Kasparovovi, nedej bože, cokoliv přihodilo, třeba jen to, že někdo z rozhádané opozice mu v duchu kavkazských či přikaspických mravů píchne do zad nůž či dá do čaje polonium, že už dnes je předem jasno, že v tom bude "namočen" Putin či někdo z jeho "kliky". Sám Kasparov si už jako správný šachista pro takový vývoj událostí připravuje tahy. O zbytek se postará zmanipulované veřejné mínění, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shannon Shannon | Web | 20. července 2017 v 5:17 | Reagovat

Ako sa dostať zdarma iPhone6S? Veľmi jednoduché! Podrobnosti WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama